Godzina wychowawcza z filmem. Część I

na-godzinie-wychowawczej

Co mogą sprawić 2 min. filmu na godzinie wychowawczej.

Kiedyś znalazłam bardzo krótki film na YouTube. Zaczęłam go wykorzystywać na godzinie wychowawczej i mimo, że ma tylko 2 min, zajmuje całą godzinę. Jest wspaniałym materiałem do dyskusji i do poruszenia bardzo ważnych tematów.

Oglądnijcie go najpierw, a potem krok po kroku opiszę wam co się u mnie sprawdziło.

 1. Najpierw puszczam tylko 48 sekund! Dzielę ich na 4 osobowe grupy i w grupach mają napisać krótko, co się według nich zdarzy dalej, w każdej z 4 przedstawionych sytuacji. Każda grupa przedstawia to co napisała, ale nie komentujemy tego, nie wydajemy osądów.
 2. Drugim zadaniem jest napisanie, jak powinna dana sytuacja wyglądać. Przy przedstawianiu reszcie klasy, każda grupa powinna tym razem uargumentować, dlaczego tak powinno być, a nie inaczej.
 3. Krok trzeci, to oglądamy resztę filmu. I tu wszystko staje się jasne. Nie każde zdarzenie wygląda tak jak nam się wydaje. Nie wszystko, co kto zrobił – zrobił to specjalnie.
 4. Krok czwarty, to przygotowanie w grupach krótkich scenek, które nawiązują do filmu, a mają odniesienie w ich życiu codziennym.

Niby 2 min, a 45 godziny wychowawczej wydają się niewystarczające. Nadaje się na każdy poziom edukacyjny. Sprawdza się. Polecam.

33 uwagi do wpisu “Godzina wychowawcza z filmem. Część I

   1. W sumie to jest już prawie cały scenariusz. To zajmuje sporo czasu, zanim uczniowie napiszą i przedstawią swoje propozycje. Wszystko zależy od grupy, jej liczebności i temperamentu. Pozdrawiam 🙂

    Polubienie

 1. Agula

  Podziwiam pomysłowość, chęci, umiejętność znajdowania czasu na poszukiwania. SUPER! Oczywiście skorzystam! I dziękuję za gotowość dzielenia się.

  Polubienie

 2. Jola

  Cudowne! Tak się cieszę, że znalazłam nauczyciela z pasją. Pomysł lekcji na wychowawczą fantastyczny. Jutro pokażę swoim dzieciakom w formie tego filmu to, co tłumaczę wciąż im i ich rodzicom: nie przypisujcie innym z góry złych intencji. Bardzo, bardzo gorąco dziękuję i gratuluję pomysłowości😊

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s