Godzina wychowawcza z filmem. Część III

film-na-godzinie-wychowawczej

Część III cyklu o filmie na godzinie wychowawczej chcemy rozpocząć wyjątkowym i przepięknym filmem, który poruszył nasze serca. Mowa o „Cyrku motyli” w reżyserii Joshua Weigel. O tym filmie można bardzo wiele mówić i jeszcze więcej z nim robić. Moja bardzo kreatywna koleżanka postanowła przygotować nam scenariusz na minimum 2h wychowawcze i nim się z nami podzielić. Scenariusz przygotowany jest dla klas licealnych.

Ja przerabiałm ten film z klasą szóstą, która była wyjątkowa, dojrzała, bardzo dobrze się znaliśmy i mieliśmy dobry kontakt. Po filmie i po pierwszym etapie jego omówienia, podeszły do mnie dzieci i powiedziały: “Dziękujemy, że pani nam go pokazała.” Nic dodać nic ująć. Ten film wiele nas uczy i na długo pozostaje w pamięci.

Obejrzyjcie go najpierw, ale nie zapomnijcie o wielkiej paczce chusteczek jednorazowych, a następnie przeczytajcie scenariusz. Może zabierzecie to ze sobą do szkoły.

LEKCJA WYCHOWAWCZA W KLASIE 1B, XIV LO W GDAŃSKU

Czas: 2 jednostki lekcyjne

NAUCZYCIEL PROWADZACY: MGR ANNA KONARZEWSKA

TEMAT: Lubię siebie, lubię ciebie… czyli o akceptacji i poczuciu własnej wartości.

 1. Najpierw nauczyciel wprowadza w tematykę spotkania, pytając uczniów co to jest tolerancja, akceptacja? Co mamy na myśli kiedy mówimy o poczuciu własnej wartości? Co czyni nas wartościowymi ludźmi? Kto i co wpływa na poczucie naszej wartości siebie?
 2. Następnie każdy z uczniów mówi o sobie coś miłego, wartościowego, z czego jest dumny, w czym jest dobry, co umie najlepiej robić. Ćwiczenie to można zrobić również na kolorowych kartkach. Mogą zapisać informacje, aby potem łatwiej mogli je odtworzyć.
 3. Potem przechodzimy do rzeczy, których się wstydzimy, do których nie lubimy się przyznawać, czego się boimy, do naszych wad. Każdy z nas ma jakieś słabe strony. Uczniowie wymieniają je dobrowolnie. Nie zmuszamy ich, jeśli nie chcą o sobie mówić w tej kwestii.
 4. Nauczyciel zaczyna mówić o samoakceptacji i samoodtrąceniu. Uczniowie wyjaśniają na czym te zjawiska polegają. Jak zachowują się ludzie, którzy są akceptowani, a jak ci, którzy nie potrafią żyć w zgodzie z sobą?
 5. Kolejnym etapem jest praca w parach. Uczniowie w parach mówią sobie same miłe rzeczy, wymieniają się swoimi spostrzeżeniami i emocjami po tym ćwiczeniu.
 6. Tu nauczyciel włącza klasie film „Cyrk motyli” (ok. 20min.).
 7. Po projekcji rozmawiamy o filmie: Co powiemy o głównym bohaterze? Jak zachowuje się na początku filmu, a jak później? Co spowodowało zmianę myślenia o nim samym? Czego uczy nas ten film? Jakie postawy piętnuje, a jakie promuje reżyser? WNIOSKI uczniów.
 8. Praca w grupach lub w parach: jak ty/wy zmieniacie swoje wady/ słabe strony w atuty?
 9. Następnie dzielimy klasę na grupy. Każda grupa przygotowuje krótką dramę na podstawie obejrzanego filmu. Mogą to być sytuacje z życia wzięte.
 • Uczniowie na kolorowych kartkach zapisują swoje imię w pionie, do każdej litery dopisują swoją mocną cechę charakteru, usposobienia, talent, itp.
 1. Nauczyciel rozdaje każdemu papierową dłoń/ kolorową kartkę, na której uczniowie muszą każdemu koledze, koleżance napisać pozytywną rzecz, np. lubię twój śmiech, masz piękne włosy, itp. Kartki przyklejamy uczniom na plecy, aby zapisane teksty były szczere, anonimowe. Uczniowie chodzą po klasie i zapisują w ten sposób swoje kartki.
 2. Siedząc w kręgu odczytują informacje o sobie zapisane na papierowych dłoniach/ kolorowych kartkach. Z dłoni robimy klasową gazetkę, żeby uczniowie codziennie widzieli w klasie swoje wartości! Możemy także pozwolić im zabrać kartki do domu, aby codziennie budząc się, spojrzeli na kartkę ze swoimi wartościami.
 3. Ostatnim zadaniem dla uczniów jest wykonanie swojej wizytówki, reklamy samego siebie, napisu czy rysunku, który umieściłby na koszulce.

4 uwagi do wpisu “Godzina wychowawcza z filmem. Część III

 1. Pingback: Porozmawiajmy o … szacunku

 2. Joanna

  Witam 🙂 poszukuję filmu dla nieco młodszych uczniów 1-3Sp ma Pani tak fantastyczne pomysły, że postanowiłam zapytać czy coś dla młodszych dzieciaków może mi pani polecić ? (Tematyka: pomoc, przyjaźń, przemoc, agresja).

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s