Edukacyjny kalendarz adwentowy

Jesiennych liści na drzewach coraz mniej, a my powoli zaczynamy myśleć o tematach świątecznych. Początek grudnia, to dobry pomysł na kalendarz adwentowy. Od wielu już lat, oprócz lekcji zgodnych z programem nauczania staram się w tym okresie wprowadzić jak najwięcej słownictwa związanego ze świętami. Lekcje świąteczne są bardzo ciekawe, inne, różnorodne. Przekazujemy naszym uczniom sporo nowych słówek, minusem, takim bardzo malutkim, jest to, że jest to krótkotrwałe działanie. Dlatego dzisiaj chciałabym pokazać Wam zadanie, które sprawdziło się u mnie w 100%, a efektem będzie duży zasób słownictwa, w okresie świątecznym, przy minimalnym nakładzie pracy. Jest to zadanie dla klas 3 lub 4 szkoły podstawowej.

Przyjęło się już, że pierwszego grudnia dzieci dostają od rodziców, znajomych, przyjaciół, nauczycieli lub innych osób kalendarze adwentowe. W zeszłym roku pisałam o piórnikowych kalendarzach,, takich raczej „wychowawczych” niż edukacyjnych.

https://fraubuda.wordpress.com/2016/11/10/piornikowy-kalendarz-adwentowy/

Tym razem jest to zadanie edukacyjne. Pierwszego grudnia dajemy naszym podopiecznym kalendarz, który jak ten z czekoladkami będziemy po kolei uzupełniać.

Do uzupełnienia będzie liczba, nazwa liczby, obrazek lub podpis obrazka. Na początku każdej lekcji uzupełniamy wspólnie 1, 2 lub 3 okienka, ponieważ nie codziennie spotykamy się z naszymi uczniami. Pod koniec możemy nawet trochę wyprzedzić, żeby na ostatniej lekcji mieć już cały uzupełniony kalendarz. Zadanie zajmie nam z początku każdej lekcji raptem 5 minut, podczas której możemy wpisać temat, czy sprawdzić obecność, a w ten sposób, dzieci szybko zapamiętają nowe słówka. Pod koniec wychodzą naprawdę bardzo ładne kalendarze, miło się je sprawdza.

 

Ten kalendarz przygotowany jest dla germanistów, ale każdy inny, kto chciałby wykorzystać go na swojej lekcji języka obcego, przygotowałam wersję nieco okrojoną, gdzie wystarczy wpisać wasze słówka.

Adventskalender

Kalendarz adwentowy

Żeby sprawnie powtórzyć lub powtarzać słówka przygotowałam również prezentację PP. Angliści, rusycyści i inni nauczyciele języków obcych mogą zastąpić sobie słówka niemieckie swoimi. To już będzie prosta sprawa.

edukacyjny kalendarz adwentowy

Pozdrawiam wszystkich.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s