Biegane dyktando

Początek roku szkolnego. Przed nami zamieszanie. Nie wszyscy będą przygotowani. Niektórym będzie brakowało niezbędnych rzeczy, ponieważ albo nie zdążyli kupić, albo ich jeszcze nie dostali. Każdy nauczyciel wie, że ciężko zacząć pracę z podręcznikiem od pierwszych zajęć. Najpierw staramy się odświeżyć po wakacjach głowy naszych kochanych uczniów, albo jeżeli spotykamy ich po raz, próbujemy poznać z czym do nas przyszli.

Żeby trochę urozmaicić ten czas mam dla Was propozycję, która nie raz sprawdziła się na lekcji, a która może być dobrym pomysłem na pierwsze lekcje języka obcego.

Biegane dyktando, bo o nim dzisiaj piszę nada się do powtórzenia słownictwa, pisowni. Poćwiczymy koncentrację i pracę w grupie.

Biegane dyktando- W sali w różnych miejscach rozwieszam nie za długi tekst. Na ogół są to 4 kopie. Dzielę uczniów na kilka trzyosobowych grup. 1 uczeń z grupy odczytuje zdania z kartki zawieszonej na ścianie wraca do stolika i dyktuje je 2 osobie, zaś trzecia osoba sprawdza ich poprawność ortograficzną lub biega na zmianę z 1. Grupa, która skończy dostaje dodatkowo jeden punkt. Od momentu, gdy pierwsza grupa skończy odliczamy minutę do końca zadania. Możemy później sprawdzać razem.

Uwaga! – Musimy pamiętać, żeby wyznaczyć do jakiej kartki biega dana grupa, żeby odległości dla wszystkich grup były w miarę sprawiedliwa.

 

6 uwag do wpisu “Biegane dyktando

  1. W ogólnym rozrachunku ta, która popełni najmniej błędów, dlatego jest jeden punkt za to, że dana grupa skończyła jako pierwsza. Potem jest już czas ograniczony, więc warto się spieszyć. Można liczyć 0,5 punktu za każdy wyraz i -0,5 z każdy błąd.

   Polubienie

   1. coya

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie: jeśli jakiś
    zespół nie skończy w wyznaczonym czasie zadania, to za każdy brakujący wyraz odejmujemy 0,5 punktu?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s