Packą na muchy

packą na muchy

Do czego może przydać się packa na muchy na lekcji j. niemieckiego? Do utrwalania rodzajników! Na tablicy piszemy rodzajniki, a dwu-, trzy- lub czteroosobowa grupa uczniów ma za zadanie, gdy usłyszy dany wyraz, jak najszybciej „pacnąć” packą w odpowiedni rodzajnik. Wygrywa ta osoba, która „pacnie” najwięcej poprawnych rodzajników.

Oczywiście packi na muchy nie muszą być tylko na lekcjach j. niemieckiego, ale na każdym innym języku obcym. Nie trzeba powtarzać tylko rodzajników, ale przede wszystkim wyrazy. Na tablicy umieszczam obrazki nowych wyrazów, a dzieci pokazują packami dany wyraz, który usłyszą.

Wykorzystywałam je również podczas ćwiczeń z rozumienia ze słuchu. Na tablicy były wypisane wyrazy, a uczniowie podczas słuchania piosenki mieli w odpowiednim momencie pacnąć usłyszany wyraz. To nadaje się również dla starszych.

W wersji trudniejszej to złączyłam dwa stoły razem i na nich ponaklejałam wyrazy z piosenki. Uczniowie mieli chodzić dookoła stołu podczas słuchania piosenki i pacnąć odpowiedni wyraz. Wygrywa ta osoba, która najszybciej i najwięcej da poprawnych odpowiedzi. Dlatego używam kolorowych pacek. Łatwo wtedy stwierdzić, kto dał poprawną odpowiedź.

Proponuję modyfikować zadania, a także wykorzystać na innych przedmiotach. Możliwości jest wiele, a moje koleżanki odkryły ich naprawdę sporo.

Pewna genialna matematyczka, wykorzystała je do odpytywania z tabliczki mnożenia. Na tablicy wypisała wyniki mnożenia, a dzieciom zadawała pytania np. 7×8, 6×6 itp., lub wypisała liczby i mówiła: liczby pierwsze, większe niż 432 itp.

Życzę wielu prostych i wesołych pomysłów metodycznych.

IMG_0413

Reklamy

5 uwag do wpisu “Packą na muchy

 1. Pingback: Sezon na muszki owocówki

 2. naucz(się)

  Genialna nauczycielka uczyła przez zabawę w starą jak świat, stosowaną przez tysiące nauczycieli grę „Milczek”. To bardzo fajna gra, ale czekam na coś nowatorskiego. Pozdrawiam.

  Polubienie

  1. Nie ukrywam, że w 30 osobowej klasie jest to dość trudne. Ja robiłam to maksymalnie w 25 osobowej klasie. Jedyne, co mogę doradzić, to to, żeby mieć 6 pacek. Wtedy 6 osób na raz może być przy tablicy.
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s